Pozivi mogući sa svih fiksnih i mobilnih telefona u Hrvatskoj
Suradnici
Koristite li usluge ICP
Votes: (0%)
Votes: (0%)
Votes: (0%)
Votes: (0%)
Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:
Korisne stranice
Izmjene Uredbe o ekološkom zbrinjavanju komunalnog otpada
Detalji
Izmjene i dopune Uredbe o zbrinjavanju komunalnog otpada uvele su obvezu plaćanja paušala (minimalne cijene javne usluge), osim za nekretnine koje se trajno ne koriste.
Doduše to su firme koje se bave djelatnošću prikupljanja i odvoza otpada, primjenjivale protuzakonito i do sada, a dokaz je što smo u Društvo „VUKANOVČAR“ dobili službeno pojašnjenje resornog ministarstva, da je Uredba usklađena s načelom „nema otpada račun je 0,00 kn“ znači ne plaća se ni paušal (minimalna cijena javne usluge), a potrošači koji su zaštitili svoje pravo preko institucija su dobili spor.
Namjerno ne govorim o zbrinjavanju, jer otpad u Hrvatskoj zbrinjava jako malo firmi, a i mi u Međimurju imamo dobar primjer s firmom PREKOM iz Preloga, a činjenica je da danas otpad preskup da bi bio smeće.
Kao što to biva u Hrvatskoj resorno ministarstvo za zaštitu potrošača (Ministarstvo gospodarstva se proglasilo nenadležnim vezano za Uredbu o ekološkom zbrinjavanju otpada iako u tom ministarstvu postoji Nacionalno vijeće za zaštitu potrošača, ali ono nije dalo suglasnost, pače nije je raspravljalo o Uredbi, a niti o najnovijim Izmjenama i dopunama Uredbe.
Stari Latini bi rekli „Sapienti sat“ znači „pametnome dosta“ !
Zatražili smo u novonastaloj situaciji detaljnu definiciju o „nekretnini koja se trajno ne koristi“ prije mjesec dana, do sada je nismo zaprimili.
Ovim izmjenama je diskriminirana jedna grupa potrošača, na stranu što je Uredba suprotna odredbama Zakona o obveznim odnosima i Zakona o zaštiti potrošača da se plaća samo učinjena usluga, a i Zakona o održivom gospodarenju otpadom koji definira da se kod zbrinjavanja otpada primjenjuje načelo „onečišćivač plaća“, jer ako nema otpada nema ni onečišćenja, a Uredba definira da se nešto plaća ima otpada ili ne.
Diskriminirani su vlasnici vikendica i apartmana za osobne potrebe, jer to su nekretnine koje se koriste do 6 mjeseci godišnje, a plaća se cijele godine.
Solidarno plaćanje je karakteristika nekog drugog vremena, a u tržišnom gospodarstvu načela i zakoni su jasno, plaća se isključivo učinjena usluga ili kupljena roba.
No, u praksi to za pojedinca potrošača i neće biti tako veliko opterećenje, jer neke firme, posebno na moru su do sada naplaćivale odvoz otpada cijele godine, kao da je vlasnik u nekretnini, sada će za mjesece kada ga nema moći naplatiti samo paušal.
Ali praksa pokazuje da po tko zna koji puta samo potrošači moraju poštivati propise. Naime Uredba je dala niz obaveza JLS, koje odgovorne za ekološko zbrinjavanje komunalnog otpada, što nije izvršila nijedan JLS, osim što su Odlukom odredili volumen koji je mjerna jedinica za plaćanje odvoza smeća.
Naš stav je da bi jedino ispravno bilo i koristila bi se funkcija JLS da se zbrinjavanja otpada plaća JLS, a ne trgovcu koje je po sadašnjim rješenjima u koncesiju dobio potrošače zajedno s poslom. Vrijeme robovlasništva je prošlost, bar se nadam !
Ž.T.
Zakoni
Zakon o zaštiti potrošača Zakon o obveznim odnosima Zakon o tržištu električne energije Zakon o tržištu toplinske energije Zakon o održivom gospodarenju otpadom
Korisne stranice
Consumer International BEUC ANEC Consumer Champion Legalis (portal) Povjerenik za informiranje